A Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság (TIVIZIG) a vízminőségi és környezeti káresemények estén kármegelőzési, kárelhárítási tevékenységet a 90/2007 (IV. 26.) a környezetkárosodás megelőzésének rendjéről szóló Korm. rendelet alapján végzi. Az igazgatóság folyamatos ügyeletet működtet.
Környezeti káresemény, a felszíni és felszín alatti vizek szennyezése vagy veszélyeztetése esetén a TIVIZIG központi telefonszámán: 52/410-677, vagy írásban a titkarsag@tivizig.hu e-mail címen lehet a bejelentést megtenni.
A bejelentésnek főként az alábbi adatokat kell tartalmaznia:
- a bejelentő neve, elérhetősége (cím, telefon),
- a káresemény, szennyezés helye, jellege, mértéke, kiterjedése
- a káresemény, szennyezés leírása
- bekövetkezésének, észlelésének ideje
- a káresemény oka, ha ismert okozója
- egyéb információk
A káreseményről történt értesülés után a TIVIZIG hivatalból megteszi a szükséges intézkedéseket, tájékoztatja a bevonandó társszerveket: a vízügyi hatóságot; az illetékes nemzeti parkot; a Nemzeti Népegészségügyi Központot; a Katasztrófavédelmi Igazgatóságot.
A környezethasználó környezetveszélyeztetés esetén köteles minden környezetkárosodást megelőző intézkedést megtenni a környezetkárosodás enyhítése, illetve a további környezetkárosodás megakadályozása érdekében, így különösen haladéktalanul ellenőrzése alá vonni, feltartóztatni, eltávolítani vagy más megfelelő módon kezelni a környezetkárosodást okozó anyagokat, illetve más károsító tényezőket.
A környezethasználó azonnali beavatkozást igénylő környezetkárosodás bekövetkezése esetén kárelhárítást köteles végezni.
Amennyiben a környezethasználó személye ismert, azonban önmaga nem képes a környezetkárosodást megelőző intézkedések megtételére, a kárelhárítás elvégzésére, a TIVIZIG szakmai irányítása mellett köteles részt venni a kárelhárításban.
A környezetkárosodást megelőző intézkedések megtételét és a kárelhárítás elvégzését a vízügyi hatóság megbízása alapján a vízügyi igazgatóság végzi, amennyiben:
a) a környezetkárosodás határon túlról terjed át, illetve a környezethasználó személye ismeretlen,
b) a környezethasználó környezetkárosodást megelőző intézkedést nem tesz, kárelhárítást nem végez, illetve azokat nem vagy nem megfelelően végzi.
A környezetkárosodást megelőző intézkedés, illetve a kárelhárítás költsége a kárelhárítás befejezése, lezárása után a környezethasználóra áthárítják.
A rendkívüli káreseményeket Országos Vízminőségi Információs Rendszerben (VIR) rögzítik.
Mintavevő Munkacsoport
A vízminőséget érintő tevékenységek ellátását a 2016 óta akkreditáltan működő Mintavevő Munkacsoport segíti. A Munkacsoport feladatát képezi az igazgatóság vagyonkezelésében lévő vizeket érintő szennyezések felderítése, a felderítéshez kapcsolódó mintavételek és helyszíni vizsgálatok elvégzése, a begyűjtött minták akkreditált laboratóriumba való eljuttatása abból a célból, hogy a szennyezés minősítése mielőbb elvégezhető legyen.
Feladata:
- Öntözővíz, halasvíz mintavételek
- Helyszíni mérések
- Együttműködés a vízügyi hatósággal
- Vízminőségi kárelhárítás támogatása